MatteoZappalaWE
00venerdì 23 novembre 2007 19:57
This weekend for European Wrestling fans will be a HUGE weekend of Action!
Here are the lineups of the British Shows:
24/11
--[XWA LAST FIGHT AT THE PROM]--
Venue: Morecambe Dome, Morecambe
-THE MAIN EVENT – BRITISH HEAVYWEIGHT TITLE MATCH
‘The Wonderkid’ Jonny Storm (champion) v ‘The Psychotic Warrior’ Johnny Phere
-MEGA GRUDGE TAG MATCH
‘Mr Deal or No Deal’ Stevie Knight and ‘Rowdy’ Ricky Knight v
Sam Slam and ‘The Pukka 1’ Darren Burridge
-MEXICAN STREETFIGHT for the BRITISH FLYWEIGHT TITLE
‘The Bombay Dream’ Ross Jordan (champion) v El Ligero
-‘BEST OF THE NORTH WEST’ MATCH
‘Dangerous’ Damon Leigh (Manchester) v Simon Valour (Liverpool)
-SIBLING RIVALRY – THE RETURN OF THE ZEBRA KID!
The Zebra Kid v Zak Zodiac
-MYSTERY OPEN CHALLENGE
The Manchester Massive v ?
-PLUS – ‘The Bombay Dream’ Ross Jordan launches his new Bollywood blockbuster film ‘Bend It Like Jordan’
25/11
--[IPW:UK - Brawl At The Hall 2007 - Afternoon Show]--
Venue: Orpington Halls, 311 High Street, Orpington, Kent, BR6 0NN
British National Championship Round 1 Match
- Kid Richie vs. Lance Thunder
Tag Team Action
- The Thrillers vs. BritRage
- Marty Scurll (of The Leaders Of The New School) in singles action.
Plus, a Question & Answer and Meet & Greet session with Chris Hero, and many more exclusive fan-fest goodies!
--[IPW:UK - Brawl At The Hall 2007 - Evening Show]--
Venue: Orpington Halls, 311 High Street, Orpington, Kent, BR6 0NN
IPW:UK Title Match
- Andy Boy Simmonz (c) [4 defences] in singles action.
Brawl At The Hall Match- Elimination based six-man tag team action.
- The Kartel & Martin Stone vs. Swiss Money Holding & Chris Hero!
British National Championship Round 1 Match
- Johnny Kidd vs. Mal Sanders
British National Championship Round 1 Match
- 'Livewire' Anthony McIntyre vs. 'Simply The Best' Chris Whitton
British National Championship Round 1 Match
- Mikey Whiplash vs. Robbie Dynamite
British National Championship Round 1 Match
- Paul Robinson vs. Wade Fitzgerald
Pick A Partner Tag Team Contest
- ‘The Bad Boy of British Wrestling’ Jon Ryan & 'The German Psycho' Bad Bones vs. All-England Champion Sam Slam & The Zebra Kid!
Plus Blok Busta, the Hated Heroes and much much more!
Here are the lineups of the Italian Shows:
24/11
--[2PW "Un Match per la Ricerca"]--
Venue: Chiavari's Palasport, Chiavari (Ge)
-Battle Royal
Winner will face 2PW Champ Violent Joe in the Main Event
-TCW Tag Team Match
LOWG & FURIA GIALLA (C) vs. SCORPION & SIMONE D'ANNA
-TEMPESTA vs. AXEL FURY
-BRUNO vs. NICKY WAVE
-2PW Heavyweight Title Match:
Violent Joe vs. The Winner of the Battle Royal
24/11
--[ICW Academy Attack 4]--
Venue: JKS Gym, Pavia
-Italian Lightweight Champion PUCK's Open Challenge
-4 vs 4: Team Excellent vs Team Crazy G
-Red Devil vs Black Jack
-Women Title Tournament Semifinal: Lacrima Christi vs Queen Maya
-Women Title Tournament Semifinal: Lisa Schianto vs Persefone
-Interregional Title Match: Lupo (c) vs Matt Vaughn
-MAIN EVENT: Special Rumble: Team Kaio vs Team Diamond vs Team Kobra vs Team Lothar!
25/11
--[ICW The Fight Night '07]--
Venue: Magenta's Palasport, Magenta (MI)
-Tournament (for ICW Heavyweight Title) Semifinal: Lothar vs Kobra
-Tournament(for ICW Heavyweight Title)Semifinal:Kaio vs Andres Diamond
-Grudge Match: Red Devil vs Agente Massimo Panico
-5Way for ICW Lightweight Title: Puck (c)vs Psycho Mike vs Charlie Kid vs Fenice Rossa vs Wales' Matt Vaughn
-ICW Tag Team Titles Match: Gli Eccellenti (c) vs Squadra G
-Main Event: Tournament (for ICW Heavyweight Title) Final
Here are the lineups of the German shows:
24/11
--[GSW X-Limits]--
Venue: Schilda Halle, Oberhausen
-GSW World Heavyweight Championship Match - Street Fight Match
Absolute Andy vs. "The King of Old School" Steve Corino
-Frankie Kazarian vs. Michael Kovac
-Fatal 4 Way Match
Chris Hero vs. Joe E. Legend vs. Are$ vs. Murat Bosporus
-Roderick Strong vs. "Bad Bones" John Kay
-GSW Breakthrough Championship Match - Boiler Room Ladder Match
"The Vision" Steve Douglas vs. Thumbtack Jack
(Douglas and TJ are currently co-holders of the Breakthrough title)
-X-Dream vs. Gran Akuma
-GSW Tag Team Championship Match - Tables Elimination Match
Chris Colen & ??? vs. Crazy Sexy Mike & Ahmed Chaer
24/11
--[wXw 7th Anniversary Show]--
Venue: Saint, Oberhausen
Strong Style Tournament
1. Roderick Strong (RoH, PWG)
2. Drake Younger (IWA-MS, CZW)
3. Big van Walter (wXw, RoE)
4. Bruisin' Marc Slater (Westside Dojo)
5. Gran Akuma (CHIKARA, FIP)
6. Bad Bones (wXw, ICWA)
7. Tommy End (wXw, ICWA)
8. Adam Polak (wXw, PWH)
First Round:
(1) Big van Walter vs Roderick Strong
(2) Bruisin' Marc Slater vs Drake Younger
(3) Bad Bones vs Gran Akuma
(4) Adam Polak vs Tommy End - Streetfight
+ 4 Way Elimination Final
wXw World HeavyweightChampionship
Ares © vs wXw Offices Choice
wXw Tag Team Championship
AbLas (Absolute Andy & Steve Douglas) © vs Chris Hero & Marc Roudin
Singles Match
Emil Sitoci vs Joel Redman
25/11
--[wXw Dojo Season Finale]--
Venue:Westside Dojo, George C Marshall Str 198-204, Krefeld
No Ropes Barbed Wire Match
"Psycho Shooter" Drake Younger vs Thumbtack Jack
Main Event #2 - Singles Match
Gran Akuma vs Tommy End
FWF Tag Team Championship
The All-Nighters (Baca Loco & Diego Latino) © vs Homeless Peter & Jack Demento
Big van Walter vs Dennis Zagermann
Here is the card of NWF show in Norway:
25/11
--[NWF PowerSlam V]--
Venue: Rockfeller, Oslo
Show #1(family oriented - all age show)
Daniel Sebastian vs Aron
Falk vs Victor
Gromguten & Tusseladden vs Gabriel Antonik & Terje TJ Jacobsen
Kaptein Knoke vs Hans Christian Haandlycken
Battle Royal
Bjorn Sem vs Battle Royal's winner
Show #2(18+)
Mystiske Roy w/Kaptein Knoke vs Gromguten w/Tusseladden
Bjorn Sem vs Victor
Garms Hird vs Gabriel Antonik, Terje TJ Jacobsen & Mina
British rules match for the WAW Championship: Erik Isaksen(C) vs "The Kraft" Brett Meadows
credits: XWA,IPWUK,2PW,ICW, GSW,wXw, NWF